Gran Canaria blogg
Gran CanariaFlyg Gran CanariaHotellStäderKommunerStränderRestaurangerShoppingcentrumSevärdheterNyheterGran Canaria SökFaktaVäderGran Canaria bloggRSS
Besök Palmitos Park på Gran Canaria
Av Tezz 22:e nov 2009
Som du säkert redan vet så finns det en hel del att göra på Gran Canaria, och många tycker att det räcker med att bara njuta av den otroligt härliga solen och att plaska runt i det härliga vattnet. Det är inte alls fel att göra det, men om man vill ha något mer att göra medan du är på Gran Canaria så kan man ta sig en titt på en riktig turistattraktion som verkligen är värd ett besök, nämligen Palmitos Park. Man hittar parken på södra delen av ön och det är mest känd som en park med papegojor, men där finns också mycket annat att se. 2 kommentarer
Fåglar i Palmitos Park
Man hittar många olika typer av fåglar här. Visst finns det papegojor i alla möjliga färger, men här finns också vackra flamingor och olika afrikanska och sydamerikanska fågelarter. Många av fågelarterna som man hittar här är mycket sällsynta och det gör det ännu mer fascinerande att få se dem flyga runt bland träden här. Miljön i parken gör att de kan leva ett riktigt trevligt liv här, och det är också mycket vackert att gå runt här och titta på dem.
Andra djur som finns att titta på
Här hittar man också ett akvarium där man kan se olika typer av tropiska fiskar i olika storlekar. De flesta av dem är otroligt vackra och man bli lugn bara av att titta på dem. Det är ett sant nöje att titta in i detta akvarium. För den som vill se lite mer skrämmande djur så kan man titta på olika reptiler. Här finns nämligen också flera sorters ödlor, bland annat en imponerande Komodovaran.
Om man tycker mer om lite sötare djur så kan man ta sig en titt på flera olika sorters apor, bland annat några orangutanger, och en och annan liten känguru kan man också hitta här. Det är med andra ord mycket mer än bara en papegojpark, det är snarare något av en liten djurpark.
Den som vill veta mer om fåglarna i parken kan gå på en guidad tur där man får höra mycket om de olika arterna som finns där. Det finns speciella informationsturer om enbart papegojorna för den som är mest intresserad av dessa färgglada varelser.
Annat att titta på i Palmitos Park
Om man söker sig till den här botaniska trädgården på södra Gran Canaria så ska man titta på de växter som finns här. Man har bland annat ett riktigt fint orkidéhus med den största samlingen med orkidéer på hela Gran Canaria. Det är något alldeles extra att se för alla som tycker om blommor.
Här finns också en kaktusgård med flera hundra olika typer av kaktusar och det här är verkligen också något som är värt att ta sig en titt på.
Om du vill uppleva något utöver det vanliga under din tid på Gran Canaria så tycker jag absolut att du ska bege dit hit. Här finns verkligen något för alla i familjen och jag tror inte att någon som kommer hit blir besviken.
Kommentarer om Besök Palmitos Park på Gran Canaria

Anders Eriksson 22:e nov 2009 21:21:7
Aldrig hört talas om det här stället innan men kollade in hemsidan nu och det ser ju riktigt bra ut. Något att ta med familjen på helt klart.

Emma Karlsson 29:e nov 2009 21:17:2
Fåglarna i Palmitos Park är något alldeles extra. Vilka färgupplevelser man får! Tycker alla ska åka dit någon gång.
Gran Canaria nyhetsbrevSenaste erbjudanden, tips och nyheter
Senaste nyheterna
Snart bättre Internetuppkoppling på Gran CanariaRezidor Hotel Group öppnar nytt hotell på Gran Canaria
Gran Canaria populärt bland golfentusiaster
Maspalomas utsedd till en av Spaniens bästa stränder
Ladda upp med spabehandling inför bröllopet